Dojazdové koleso je dôležitou súčasťou vybavenia každého auta. Pri jeho výbere je potrebné zohľadniť viaceré faktory, aby bolo kompatibilné s vaším vozidlom. V článku si prejdeme kľúčové aspekty, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere dojazdového kolesa.
1. Kompatibilita s vozidlom
Aby ste dosiahli ideálne vyváženie vozidla v prípade použitia dojazdového kolesa , musíte vlastniť dojazdové koleso také, ktoré je svojím priemerom v tolerancií s priemerom plnohodnotnej pneumatiky počas jej celej životnosti , počas ktorej sa používaním opotrebováva a tým mení svoj celkový priemer , teda sa zmenšuje . Šírka dojazdového kolesa je samozrejme iná , je užšia ako šírka plnohodnotnej pneumatiky .
Pri výbere dojazdového kolesa je dôležitý celkový priemer kolesa ,ktorý vytvára pneumatika obutá na disku a nie samotný disk, preto sa pri výbere dojazdového kolesa nesústreďte na rozmer disku ktorý je namontovaný na vašom vozidle ale na rozmer plnohodnotnej pneumatiky ktorú používate na vozidle, pretože tá vytvára celkový priemer kolesa , nie disk bez pneumatiky .
Z toho vyplýva ,že dojazdove koleso nemusí byť obuté na rovnakom rozmere disku (napr. R16″, R17″ R18″….) ako je obutá plnohodnotná pneumatika a preto sa dosť často stretnete s tým , že auto jazdí na plnohodnotných R16″ palcových diskoch a dojazdove koleso je na R18″ palcovom disku, nejde o omyl respektíve zlé nastavenie .
2. Typ dojazdového kolesa, rezerva .
Existujú dva hlavné typy rezervných kolies:
a) Dojazdové koleso
Je kompaktné a ľahšie, navrhnuté na dočasnú jazdu, napríklad do najbližšieho servisu ale pri správnom nastavení a výbere dojazdového kolesa je možné prekonať aj väčšiu vzdialenosť . Jediným limitom je zákonom stanovená maximálna povolená rýchlosť na 80 km/hod . Je ideálne pre vodičov, ktorí chcú šetriť miestom vo vozidle .

b) Plnohodnotné rezervné koleso
Vo všeobecnosti sa jedná o koleso ktoré má rovnaký rozmer pneumatiky ako je výrobcom povolené používať na vozidle . Poskytuje plnohodnotný komfort a jazdné vlastnosti, no zaberá viac miesta, vo všeobecnosti sa ale nedá kvôli svojím rozmerom uskladniť v podlahe kufra, určenom na uskladnenie dojazdoveho kolesa.
Z legislatívneho hľadiska však v krajinách EÚ platia obmedzenia – pretože na vozidle nemôžete používať iný typ, značku, dezén ani rozmer plnohodnotnej pneumatiky, ako máte aktuálne na vozidle. To znamená, že ak používate napríklad letné pneumatiky o rozmere 205/55R16 značky Michelin, rezervné koleso musí byť identické. V opačnom prípade porušujete zákon o cestnej premávke.
3. Rýchlostné a vzdialenostné limity
Rýchlostný limit u dojazdového kolesa je zo zákona obmedzený na 80 km/h čo je najnižšia povolená rýchlosť pre jazdu po diaľnici .
Vzdialenostny limit nie je zákonom obmedzený, riadite sa podľa potrieb a funkčnosti stavu dojazdového kolesa .
4. Cena a kvalita
Cena dojazdových kolies nie je až tak lacná záležitosť ale investícia do kúpy správneho typu dojazdového kolesa sa násobné vráti v prípade ak dostanete defekt alebo inak poškodíte plnohodnotné koleso na vozidle. Výberom správneho rozmeru dojazdového kolesa, zabezpečite mobilitu vozidla počas celej doby kým sa problém nevyrieśí. Preto investujte do kvalitných dojazdových kolies od overených predajcov s možnosťou poradenstva a verifikácie objednávky a u ktorých si viete nakonfigurovať také dojazdove koleso ktoré bude kompatibilné s plnohodnotným obutím používaným na vašom vozidle . Lebo len správny výber rozmeru dojazdového kolesa vám zabezpečí plnú mobilu vozidla !!
5. Pravidelná kontrola a ďalšia výbava
Tlak v pneumatike
Väčšina dojazdových kolies sa fúka na maximálny tlak 420 kPa, čo je 4,2 baru. Tento údaj si nemusíte pamätať, pretože je uvedený na bočnici pneumatiky, zvyčajne v jednotkách kPa. Odporúčame kontrolovať tlak v dojazdovej pneumatike aspoň raz ročne, ideálne počas sezónneho prezúvania. V prípade potreby dofúkajte pneumatiku na maximálny tlak odporúčaný výrobcom, aby ste predišli problémom spôsobeným podhustením. Podhustené dojazdové koleso sa môže ľahko poškodiť, pričom výmena poškodenej pneumatiky predstavuje výraznú finančnú záťaž.
Ošetrenie po použití
Najmä v zimnom období, keď sa na cestách používa chemický posyp, odporúčame po použití dojazdové koleso dôkladne umyť, osušiť a ak je to možné, ošetriť vhodným prípravkom na ochranu gumy. Nakoniec nezabudnite pneumatiku opäť dofúkať na maximálny tlak, aby bola pripravená na ďalšie použitie.
Je potrebné dojazdové koleso vyvážiť?
Rovnako ako každé iné koleso, aj dojazdové by malo byť vyvážené v odbornom servise, ktorý poskytuje túto službu. Náklady na vyváženie sú pomerne nízke, ale rozdiel vo výsledku je značný. ODPORÚČAME TO!