Často kladené otázky

Ako vybrať dojazdove koleso?
Než sa dostaneme k odpovedí je potrebné vedieť aké typy dojazdových kolies existujú ako sa používajú a ako si vybrať správne dojazdove koleso.

Väčšinou na trhu s dojazdovými kolesami natrafíte na dva typy dojazdových kolies.

Prvý typ (správna voľba): jedná sa o úzke dojazdové kolesá ktoré sú svojimi rozmermi kompatibilné, v tolerancií s plnohodnotnými pneumatikami (jedná sa o celkový priemer doj. kolesa) a sú určené k mobilite vozidla, dokážete sa s nimi presúvať z bodu A do bodu B av prípade potreby ich môžete namontovať na prednú alebo zadnú nápravu .

Samozrejme v prípade presunu vozidla po vlastnej osi na väčšiu vzdialenosť sa všeobecne odporúča tiež takéto dojazdové koleso namontovať kvôli komfortu a bezpečnosti jazdy zásadne na zadnú os vozidla aj keď je doj. koleso prispôsobený na použitie v prípade potreby na obe nápravy.

Náš obchod dojazdovekolesa.com sa snaží zasadne ponúkať takéto typy a rozmery dojazdových kolies a v prípade, že si náš zákazník zle objedná, z našich dlhoročných skúseností to vo väčšine prípadoch vieme odhaliť ešte skôr, ako sa tovar odošle zákazníkovi a po dohode so zákazníkom to dáme na poriadok. . Náš prístup je založený na individuálnom prístupe ku každej objednávke.

Zhrnutie: ako sme si vysvetlili, dojazdové kolesá sa zásadne nevyberajú na základe rozmeru najmenšieho plnohodnotného disku ktorý je na vozidle, napríklad R16″,R17″R18″ …. ale na základe rozmeru plnohodnotných pneumatík napr. 205/55R16″ ktoré sa používajú na vozidle, pretože plnohodnotná pneumatika vytvára celkový priemer kolesa a nie samotný disk bez pneu a práve celkový priemer kolesa určí aký rozmer dojazdového kolesa je potrebný a takto správne nastavenie zaistí ideálne vyváženie vozidlá a bezpečnú jazdu.

Pokiaľ na vozidle používate rôzne, kombinované rozmery sezónneho obutia, stačí pri výbere dojazdového kolesa uviesť rozmer plnohodnotnej pneumatiky, ktorá je obutá na najmenšom rozmere plnohodnotného disku. !

Druhý typ (neodporúčame): jedná sa o dojazdové kolesá ktorých celkový priemer je oproti plnohodnotným pneumatikám menší, niekedy za povolenou toleranciou. Tieto dojazdové kolesá nie sú určené k mobilite vozidla, nedajú sa použiť na jazdu, používajú sa iba ako náhradný diel určený na manipuláciu s motorovým vozidlom vo väčšine prípadov je potrebné si zavolať odťahovú službu ktorá vozidlo odstráni, odvezie do servisu, takže sa nevyhnete ďalším výdavkom napriek tomu vozidlo nie je naďalej použiteľné na jazdu pokiaľ sa poškodené koleso neopraví. Ide o častý prípad, keď si zákazníci vyberajú dojazdové kolesá na základe rozmeru plnohodnotného disku napríklad R15″ , R16″ … a nie na základe celkového priemeru plnohodnotného kolesa, ktorý vytvára rozmer plnohodnotnej pneumatiky.  Ako sme si povedali na základe rozmeru plnohodnotnej pneumatiky sa prepočíta celkový priemer kolesa a následne sa vyberie úzke dojazdové koleso ktoré je kompatibilné v tolerancii a preto sa niekedy môžete stretnúť stým že na aute používate plnohodnotné disky napríklad R16″ a disk dojazdového kolesa je R18″ ale to nie je technický problém.

Preto nie je potrebné mať obavu pokiaľ disk dojazdového kolesa nemá rovnaký rozmer ako disk plnohodnotného kolesa!

Výber dojazdového kolesa: je to jednoduché a radí vám s tým pomôžeme. Pre správny výber dojazdového kolesa je potrebné vedieť pre aký model a ročník vozidla potrebujete dojazdove koleso a potom to najdôležitejšie na akých rozmeroch plnohodnotných pneumatík jazdí uvedený model vozidla, upozorňujeme, že treba uviesť rozmer pneu vo formáte napríklad 205/55R16, nie len údaj o rozmeru disku teda napríklad R16″ , R17″ .. .  Údaj o tom aké plnohodnotné pneu používate na vašom vozidle nájdete napísaný vo formáte Napr. 205/55R16 na pneumatike alebo v technickom preukaze, najpresnejší údaj je ten ktorý odpíšete z pneumatiky ktorá je na vozidle a použijete ho pri konfigurácii dojazdového kolesa v našom e-shope dojazdovekolesa.com

V prípade, že si vyberiete z našej ponuky nejaké dojazdove koleso a nie ste si istí správnym výberom, zanechajte nám správu v objednávkovom formulári ,,POKLADŇA,, alebo e -mailom kde napíšte že vozidlo používa plnohodnotné pneu o rozmere napr. 205/55R16 a my opätovne objednávku verifikujeme .



ZHRNUTIE: pri výbere správneho dojazdového kolesa sa musíte sústrediť na to, aby dojazdové koleso bolo po technickej stránke kompatibilné / v tolerancií s plnohodnotným obutím na vašom vozidle. Vyhnete sa tak technickým problémom. Preto vás prosíme, aby ste vždy uviedli správne údaje na úvodnej stránke nášho e-shopu alebo do poznámky v objednávke uveďte aké plnohodnotné pneumatiky aktuálne obúvate na vašom vozidle .

Je nutné dojazdove koleso vyvažiť ?

Tak ako každé koleso tak aj dojazdove by sa malo vyvážiť v odbornom servise ktorý poskytuje túto službu , finančne sa jedná o malú položku no výsledok je neporovnateľný . ODPORÚČAME TO !

Na aký tlak sa fúka dojazdove koleso?

Väčšina dojazdových kolies sa fúka na maximálny tlak 420 kPA, teda 4.2 barov. Tento údaj si nemusíte pamätať, pretože je napísaný na bočnici pneumatiky. Väčšinou sa udáva v kPA. Odporúčame vám skontrolovať si tlak dojazdovej pneumatiky minimálne raz za rok, počas sezónneho prezúvania. V prípade potreby ho dofúkajte na maximálny tlak odporúčaný výrobcom, aby ste predišli nepríjemnostiam spojeným s pod husteným dojazdovým kolesom. Takéto koleso sa veľmi ľahko zničí, a výmena zničenej pneumatiky je finančne dosť náročná záležitosť.

Ako sa starať o dojazdové koleso?

Najmä v zimnom období, kedy sa u nás používa zvyčajne chemický posyp, odporúčame po použití dojazdové koleso umyť, vysušiť a ak máte možnosť, naimpregnovať pneumatiku vhodným prípravkom. Následne je potrebné dofúkať ho na maximálny tlak. O vhodnom tlaku kolesa si viac informácií prečítate v predchádzajúcej odpovedi.   

Je potrebné dojazdové koleso po jeho zakúpení odskúšať?

Áno, odporúčame dojazdové koleso odskúšať. Namontujte ho najprv vždy na prednú nápravu, kde sú väčšie brzdy. Ak je vozidlo vybavené elektrickou ručnou brzdou umiestnenou na zadnej náprave, koleso odskúšajte aj na zadnej náprave. Takéto testovanie je dôležité aj kvôli tomu, že plnohodnotné kolesá niektorých modelov vozidiel sú vybavené skrutkami ktoré môžu byť dlhé alebo majú do sádzaciu plochu nevhodného tvaru čo môže zapríčiniť to, že koleso sa nedotiahne poriadne. Každopádne, ak by sa vyskytol takýto problém, jedná sa o finančne malú položku. Naši experti vám radi poradia s výberom vhodných skrutiek.