Často kladené otázky

Ako vybrať dojazdove koleso ?

Skôr než sa dostaneme k odpovedí je potrebné vedieť aké typy dojazdových kolies existujú ako sa používajú a ako si vybrať správne dojazdove koleso .

Väčšinou na trhu s dojazdovými kolesami natrafíte na dva typy dojazdových kolies.

Prvý typ (správna voľba ) : ide o úzke dojazdove kolesa ktoré sú svojimi rozmermi kompatibilné / v tolerancií ( ide o celkový priemer doj. kolesa ) s plnohodnotnými pneumatikami a sú určené k mobilite vozidla, dokážete sa s nimi presúvať z bodu A do bodu B a v prípade potreby ich môžete namontovať na prednú alebo zadnú nápravu . Samozrejme v prípade presunu vozidla po vlastnej osi na väčšiu vzdialenosť sa vo všeobecnosti odporúča aj takéto dojazdové koleso namontovať kvôli komfortu a bezpečnosti jazdy zásadne na zadnú os vozidla aj keď je koleso prispôsobené k použitiu v prípade potreby na obe nápravy.

Náš obchod dojazdovekolesa.com sa snaží zasadne ponúkať takéto typy a rozmery dojazdových kolies a v prípade ak si náš zákazník zle objedná , z našich dlhoročných skúsenosti to vo väčšine prípadoch vieme odhaliť ešte skôr ako sa tovar odošle zákazníkovi a po dohode so zákazníkom to dáme na poriadok.

Druhý typ ( neodporúčame) : ide o dojazdove kolesa ktorých celkový priemer je oproti plnohodnotným pneumatikám menší , za povolenou toleranciou . Tieto dojazdove kolesa nie sú určené k mobilite vozidla, nedajú sa použiť k jazde , používajú sa len ako náhradný diel určený k manipulácií s motorovým vozidlom vo väčšine prípadov je potrebné si zavolať odťahovú službu ktorá vozidlo odstráni , odvezie do servisu , takže sa nevyhnete ďalším výdavkom no aj napriek tomu vozidlo nie je naďalej použiteľné k jazde pokiaľ sa poškodené koleso neopraví. Ide o častý prípad kedy si zákazníci vyberajú dojazdové kolesa na základe rozmeru plnohodnotného disku napríklad R15″ , R16″ … a nie na základe celkového priemeru plnohodnotného kolesa ktorý vytvára rozmer plnohodnotnej pneumatiky. Na základe rozmeru plnohodnotnej pneumatiky sa prepočíta celkový priemer kolesa a následne sa vyberie úzke dojazdové koleso ktoré je kompatibilné . To znamená že rozmer disku dojazdového kolesa nie je vždy rovnaký ako rozmer plnohodnotného disku ale to nie je technický problém .

Vyber dojazdového kolesa : je to jednoduché a radí vám s tým pomôžeme. Pre správny výber dojazdového kolesa je potrebné vedieť pre aký model a ročník vozidla potrebujete dojazdove koleso a potom to najdôležitejšie na akých rozmeroch plnohodnotných pneumatík jazdí uvedený model vozidla , upozorňujeme že je potrebne uviesť rozmer pneu vo formáte napríklad 205/55R16 , nie len údaj o rozmere disku teda napríklad R16″ , R17″ a ďalšie . Údaj o tom aké plnohodnotné pneu používate na vašom vozidle nájdete napísaný vo formáte napr. 205/55R16 na pneumatike alebo v technickom preukaze, najpresnejší údaj je ten ktorý odpíšete z pneumatiky ktorá je na vozidle a použijete ho pri konfigurácií dojazdového kolesa v našom e-shope dojazdovekolesa.com .

V prípade ak si vyberiete z našej ponuky nejaké dojazdove koleso a nie ste si istý správnym výberom , zanechajte nám správu v objednávkovom formulári alebo emailom kde napíšte že vozidlo používa plnohodnotné pneu o rozmere napr. 205/55R16 a my vašu objednávku verifikujeme

Vo vozidle mám dojazdové koleso na R17” palcovom disku, ale moje auto jazdí na R16″ palcových kolesách. Je to v poriadku? 

Údaj o rozmere plnohodnotného disku napríklad R16″, R17″….. je pre výber správneho rozmeru dojazdového kolesa neúplný, pretože toto označenie nás informuje len o rozmere disku, nie však o celkovom priemere kolesa a práve celkový priemer plnohodnotného kolesa je dôležitý pre správny výber dojazdového kolesa. .Celkový priemer plnohodnotného kolesa vrátane pneu je pre nás veľmi dôležitý údaj, a preto sa musíme pri výbere dojazdového kolesa sústrediť na rozmer plnohodnotnej pneumatiky pretože oná vytvára celkový priemer kolesa nie samotný disk bez pneumatiky. To znamená že rozmer disku dojazdového kolesa nie je vždy rovnaký ako rozmer plnohodnotného disku ale to nie je technický problém . Priemer dojazdového kolesa musí byť v tolerancii 3-4 %, ale väčšina výrobcov sa ho snaží udržať na 2,5% ( -/+). Z tohto dôvodu vás žiadame, aby ste pri výbere dojazdového kolesa vždy zadali parametre plnohodnotných pneumatík, ktoré máte na vozidle obuté. Údaj o rozmere pneumatík nájdete napísaný na bočnici pneumatiky v špecifickom tvare, napr. 205/55R16″ alebo vo veľkom technickom preukaze.

ZHRNUTIE: pri výbere správneho dojazdového kolesa sa musíte sústrediť na to, aby dojazdové koleso bolo po technickej stránke kompatibilné / v tolerancií s plnohodnotným obutím na vašom vozidle. Vyhnete sa tak technickým problémom. Preto vás prosíme, aby ste vždy uviedli správne údaje na úvodnej stránke nášho e-shopu alebo do poznámky v objednávke uveďte aké plnohodnotné pneumatiky aktuálne obúvate na vašom vozidle .

Na internete sa nachádza niekoľko rôznych rozmerov a parametrov dojazdových kolies, ktoré sú podľa predajcov vhodné na moje auto. Ako teda zistím, či je dojazdové koleso

po technickej stránke vyhovujúce pre moje vozidlo a kompatibilné s plnohodnotným obutím?

S touto otázkou sa u nás už nemusíte zaoberať. Konfigurátor na našej úvodnej stránke dojazdovekolesa.com je nastavený tak, aby po zadaní požadovaných parametrov o vozidle a plnohodnotných pneu používaných na vašom vozidle (šírka pneu, profil pneu , rozmer disku R”) vám systém automaticky vyberie dojazdové koleso ktoré je kompatibilné s plnohodnotným obutím, použiteľné na vašom vozidle. Každopádne je možné ako aj dôležité objednávku duplicitne verifikovať a to buď telefonický na čísle 0905 806 234 , emailom info@dojazdovekolesa.com alebo priamo v POKLADNI keď budete vyplňovať fakturačné údaje do poznámky uveďte že požadujete verifikovať objednávku a dopíšte do poznámky napríklad : Škoda Octavia 4×4 na pneu 205/55R16 letné , 195/65R15 zimné a DOKONČITE OBJEDNÁVKU o ostatné sa postaráme a v prípade zmeny objednávky vás budeme obratom kontaktovať .

Je nutné dojazdove koleso vyvažiť ?

Tak ako každé koleso tak aj dojazdove by sa malo vyvážiť v odbornom servise ktorý poskytuje túto službu , finančne sa jedná o malú položku no výsledok je neporovnateľný . ODPORÚČAME TO !

Na aký tlak sa fúka dojazdove koleso?

Väčšina dojazdových kolies sa fúka na maximálny tlak 420 kPA, teda 4.2 barov. Tento údaj si nemusíte pamätať, pretože je napísaný na bočnici pneumatiky. Väčšinou sa udáva v kPA. Odporúčame vám skontrolovať si tlak dojazdovej pneumatiky minimálne raz za rok, počas sezónneho prezúvania. V prípade potreby ho dofúkajte na maximálny tlak odporúčaný výrobcom, aby ste predišli nepríjemnostiam spojeným s pod husteným dojazdovým kolesom. Takéto koleso sa veľmi ľahko zničí, a výmena zničenej pneumatiky je finančne dosť náročná záležitosť.

Ako sa starať o dojazdové koleso?

Najmä v zimnom období, kedy sa u nás používa zvyčajne chemický posyp, odporúčame po použití dojazdové koleso umyť, vysušiť a ak máte možnosť, naimpregnovať pneumatiku vhodným prípravkom. Následne je potrebné dofúkať ho na maximálny tlak. O vhodnom tlaku kolesa si viac informácií prečítate v predchádzajúcej odpovedi.   

Je potrebné dojazdové koleso po jeho zakúpení odskúšať?

Áno, odporúčame dojazdové koleso odskúšať. Namontujte ho najprv vždy na prednú nápravu, kde sú väčšie brzdy. Ak je vozidlo vybavené elektrickou ručnou brzdou umiestnenou na zadnej náprave, koleso odskúšajte aj na zadnej náprave. Takéto testovanie je dôležité aj kvôli tomu, že plnohodnotné kolesá niektorých modelov vozidiel sú vybavené skrutkami ktoré môžu byť dlhé alebo majú do sádzaciu plochu nevhodného tvaru čo môže zapríčiniť to, že koleso sa nedotiahne poriadne. Každopádne, ak by sa vyskytol takýto problém, jedná sa o finančne malú položku. Naši experti vám radi poradia s výberom vhodných skrutiek.