Často kladené otázky

Na vozidle mám dojazdové koleso na R17” palcovom disku, ale moje auto jazdí na R16″ palcových kolesách. Je to v poriadku? 

Údaj R16″, R17″ alebo iný je irelevantný, pretože toto označenie nás informuje len o rozmere disku, nie však o celkovom priemere kolesa. Celkový priemer kolesa je pre nás veľmi dôležitý údaj, a preto sa musíme pri výbere dojazdového kolesa sústrediť na rozmer pneumatiky. Tá vytvára celkový priemer kolesa, nie samotný disk bez pneumatiky. Pre správny výber dojazdového kolesa je teda dôležité poznať rozmer plnohodnotných pneumatík a priemer kolies obutých na vozidle. Priemer dojazdového kolesa musí byť v tolerancii 3-4 %, ale väčšina výrobcov sa ho snaží udržať na odporúčaných 2,5% (väčšie alebo menšie). Z tohto dôvodu vás žiadame, aby ste pri výbere dojazdového kolesa vždy zadali parametre plnohodnotných pneumatík, ktoré máte na vozidle obuté. Stačí uviesť číselný údaj, na tom, či ide o letné alebo zimné pneumatiky, nezáleží. Údaj o rozmere pneumatík nájdete na jej bočnici v špecifickom tvare, napr. 205/55R16″ alebo vo veľkom technickom preukaze.

ZHRNUTIE: pri výbere správneho dojazdového kolesa sa musíte sústrediť na to, aby dojazdové koleso bolo po technickej stránke kompatibilné s plnohodnotným obutím na vašom vozidle. Vyhnete sa tak technickým problémom. Preto vás prosíme, aby ste vždy uviedli správne údaje na úvodnej stránke nášho e-shopu.

Na internete sa nachádza niekoľko rôznych rozmerov a parametrov dojazdových kolies, ktoré sú podľa predajcov vhodné na moje auto. Ako teda zistím, či je dojazdové koleso

po technickej stránke vyhovujúce pre moje vozidlo a kompatibilné s plnohodnotným obutím?

S touto otázkou sa už nemusíte zapodievať. Konfigurátor na našej úvodnej stránke je nastavený tak, že po zadaní žiadaných parametrov (šírka, profil pneu , rozmer disku R”) náš systém automaticky prepočíta priemery kolies, a vyberie dojazdové koleso vhodné na vaše auto. Následne bude každá objednávka verifikovaná a telefonicky potvrdená naším špecialistom.

Na aký tlak sa fuka dojazdove koleso?

Väčšina dojazdových kolies sa fúka na maximálny tlak 420 kPA, teda 4.2 barov. Tento údaj si nemusíte pamätať, pretože je napísaný na bočnici pneumatiky. Väčšinou sa udáva v kPA. Odporúčame vám skontrolovať si tlak dojazdovej pneumatiky minimálne raz za rok, počas sezónneho prezúvania. V prípade potreby ho dofúkajte na maximálny tlak odporúčaný výrobcom, aby ste predišli nepríjemnostiam spojeným s podhusteným dojazdovým kolesom. Takéto sa veľmi ľahko zničí, a výmena zničenej pneumatiky je finančne dosť náročná záležitosť.

Ako sa starať o dojazdové koleso?

Najmä v zimnom období, kedy sa u nás používa zvyčajne chemický posyp, odporúčame po použití dojazdové koleso umyť, vysušiť a ak máte možnosť, naimpregnovať pneumatiku vhodným prípravkom. Následne je potrebné dofúkať ho na maximálny tlak. O vhodnom tlaku kolesa si viac informácií prečítate v predchádzajúcej odpovedi.   

Je potrebné dojazdové koleso po jeho zakúpení odskúšať?

Áno, odporúčame dojazdové koleso odskúšať. Namontujte ho najprv vždy na prednú nápravu, kde sú väčšie brzdy. Ak je vozidlo vybavené elektrickou ručnou brzdou umiestnenou na zadnej náprave, koleso odskúšajte aj na zadnej náprave. Takéto testovanie je dôležité aj kvôli tomu, že plnohodnotné kolesá niektorých modelov vozidiel sú vybavené skrutkami ktoré môžu byť dlhé alebo majú do sádzaciu plochu nevhodného tvaru čo môže zapríčiniť to, že koleso sa nedotiahne poriadne. Každopádne, ak by sa vyskytol takýto problém, jedná sa o finančne malú položku. Naši experti vám radi poradia s výberom vhodných skrutiek.